Naturalne wędliny. Jak je rozpoznać?
Naturalne wędliny. Jak je rozpoznać?
Gdy lady sklepowe uginają się od różnorodnych szynek i kiełbas, a regały w supermarketach pełne są przeróżnych wędlin w zachęcających opakowaniach wybór jest niezwykle trudny. Niskie ceny żywności niskiej jakości również nie pomagają we właściwej decyzji. Jak nie zgubić się wśród ofert producentów i wybrać to co faktycznie będzie sprzyjać naszemu zdrowiu? I co to w ogóle oznacza, że wędlina jest naturalna?
Naturalne wędliny – co to takiego?
Według definicji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów produkt „naturalny” to produkt wytworzony w prosty sposób (np. poprzez tłoczenie, suszenie, wędzenie, marynowanie), z naturalnych, niskoprzetworzonych i wyłącznie niezbędnych składników. W ten sposób z mleka powstaje ser, masło czy śmietana, a z mięsa – wędliny. Jednak kluczem jest tu nieskomplikowany proces produkcji i skład wyrobów wolny od dodatku sztucznych substancji chemicznych – dodatków, barwników, aromatów, wzmacniaczy smaku czy konserwantów.
Zatem skutecznym sposobem na wybór wędlin naturalnych, które przysłużą się naszemu zdrowiu jest czytanie składów. Ale czy to wystarczy?
Skład to podstawa
Podstawowe składniki wykorzystywane przy wyrobie wędlin to mięso (wieprzowe, wołowe, drobiowe bądź mieszane) oraz solanka. Niewiele, prawda? Bardzo często pojawia się tu również azotyn sodu, czyli inaczej sól peklująca. Jest ona powszechnie wykorzystywana do zabezpieczania wyrobów wędliniarskich przed rozwojem szkodliwych i niebezpiecznych dla zdrowia bakterii (np. jadu kiełbasianego).
Przeczytaj czym jest azotyn sodu i czy trzeba go unikać?
Na co jeszcze można trafić czytając składy? Lista wykorzystanych przez producentów składników może być dłuuuuuga. MOM, czyli mięso mechanicznie oddzielone od kości często ma niewiele wspólnego z mięsem. Również przeróżne, obco brzmiące nazwy dodatków wiążących nadmiar wody, poprawiających smak, zapach, wypełniaczy obniżających cenę wyrobu nie są czymś co większość ludzi chciałaby znaleźć w swojej wędlinie. Czytając składy warto zwrócić również uwagę na mięsność, czyli ile mięsa zostało wykorzystane do wyrobu 100g wędliny. W wyrobach podsuszanych, nierzadko jest to 140g na 100g gotowego wyrobu.
Przeczytaj więcej o zawartości mięsa w mięsie
Supermarket czy lokalny sklep mięsny?
Chociaż supermarkety kuszą cenami i możliwością zrobienia różnorodnych zakupów w jednym miejscu, poszukiwanie w nich wędlin nie jest najlepszym pomysłem. Szynki i kiełbasy pakowane po kilka plasterków w plastikowe opakowania, podróżujące dziesiątki i setki kilometrów z wielkich zakładów produkcyjnych, w których wykorzystuje się różnorodne metody zwiększające wagę gotowego wyrobu nie mają wiele wspólnego z naturalnością. Podobnie ich skład, w którym znajdziemy dłuuuugą listę substancji, które nie powinny się tam znaleźć.
Co zatem zamiast supermarketu? Na polskim rynku mamy wiele godnych zaufania masarni, sprzedających swojskie wędliny w lokalnych sklepach firmowych. Jedną z takich firm jest Kiszeczka, w której tradycyjne wyroby wędliniarskie przygotowywane są ręcznie, zgodnie z rodzinnymi recepturami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Sieć sklepów firmowych nie jest duża i nie sięga na całą Polskę. To kolejna gwarancja jakości oferowanych wyrobów, które nie muszą pokonywać dziesiątek kilometrów zanim trafią do lady sklepowej.
Gdy już znajdziemy sprawdzone miejsce, polecane przez innych klientów od wielu lat, nie szukajmy innego. Pozostając przy zaufanym producencie nie ryzykujemy nieudanego zakupu. Mamy gwarancję, że dana wędlina, niezależnie od tego kiedy ją kupimy, będzie smakować tak samo dobrze. Ma to szczególne znaczenie w przypadku świąt i rodzinnych imprez, gdy jakość i smak potraw zostanie zapamiętany przez gości na długo.
Naturalne wędliny z Kiszeczki
Wędliny pełne niepowtarzalnego smaku możesz kupić zarówno w sklepach firmowych zlokalizowanych w Warszawie i sąsiednich miejscowościach, jak i w sklepie internetowym. Oferta zawsze jest świeża, a wyroby przygotowywane ręcznie, niezmiennie od 1936 roku. Robiąc zakupy przez Internet nie zapomnij sprawdzić składów znajdujących się przy wyrobach. A odwiedzając sklepy firmowe śmiało pytaj obsługę, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości.
Być może zainteresują Cię również:
Wędliny w Kiszeczce – wyrabiane zgodnie z rodzinnymi recepturami